Ο ΟΦΗ.. δάγκωσε την ΑΕΚ και πέτυχε μια μεγάλη νίκη

Ο ΟΦΗ.. δάγκωσε την ΑΕΚ. Μια μεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα της Κρήτης, με 1-0 επί της ΑΕΚ, επιβεβαιώνοντας ότι είναι για μεγάλα πράγματα. Από την άλλη πλευρά η ΑΕΚ είχε δύο πρόσωπα… Ένα ικανοποιητικό και ανταγωνιστικό στο α’ ημίχρονο και ένα κάκιστο στο δεύτερο μισό του αγώνα. Πλέον, όλα δείχνουν ότι αλλάξει για δεύτερη φορά προπονητή.

Οι παίκτες του ΟΦΗ κατάφεραν να βάλουν το γκολ  χάρη σε ατομική προσπάθεια και πλασέ του Σεμέντο στο 52’, όταν ο σκόρερ εξέθεσε όλη την άμυνα των φιλοξενούμενων. Σα να μην έφτανε αυτό στο 88’ αποβλήθηκε ο Βράνιες με κόκκινη επειδή χτύπησε εκτός φάσης τον Μαρινάκη. Πρόκειται για σωστή απόφαση του διαιτητή Παπαπέτρου (Αθηνών).

Το 1-0 έδωσε επιπλέον αέρα στον ΟΦΗ και εκ του αποτελέσματος έκοψε τα πόδια στην ΑΕΚ. Κι αυτό διότι ο «Δικέφαλος» στο β’ ημίχρονο ήταν θλιβερός. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν άλλη ομάδα, χωρίς εγωισμό, χωρίς προσωπικότητα και επιθετική ανυπαρξία αρκεί να αναλογιστεί κάποιος ότι η πρώτη τελική στο β’ ημίχρονο καταγράφτηκε στο 79’!

Μια ομάδα με τέτοια εικόνα και νοοτροπία δεν μπορούσε να πετύχει και δεν άξιζε να… κλέψει τίποτα περισσότερο.

Μετά τη λήξη του αγώνα οι πάικτες της ΑΕΚ αποδοκιμάστηκαν από τους φιλάθλους που είχαν πάει στο «Γεντί Κουλέ».

ΑΕΚ (Ν. Κωστένογλου, 3-5-2): Μπάρκας, Βράνιες, Οικονόμου, Μπακάκης, Παουλίνιο (61’ Αλμπάνης), Γαλανόπουλος, Κρίστισιτς (78’ Γιακουμάκης), Λόπες (83’ Ντέλετιτς), Μάνταλος, Λιβάγια, Ολιβέιρα

ΟΦΗ (Γ. Σιμός, 4-2-3-1): Σωτηρίου, Μπράουν, Μαρινάκης (90’+ Νάστος), Γιαννούλης, Κοροβέσης, Νέιρα, Σακόρ, Τσιλιανίδης, Ναμπί (81’ Κουτρουμπής), Σεμέντο, Μάνος (59’ Φιγκεϊρέδο)